Dziś zamiast obszernego artykułu proponuję Ci krótkie video 😉 Powiem Ci o tym jak komponować poszczególne posiłki i dzienny jadłospis niemowlaka w praktyce. Dla osób, które wolą czytać niż oglądać, wkrótce dodam transkrypcję.
Film dotyczy jadłospisu niemowląt, u których podstawę odżywienia nadal stanowi mleko z piersi lub mleko modyfikowane. Znajdziesz tu odpowiedzi m.in. na pytania:
- Ile posiłków uzupełniających (innych niż mleko mamy czy MM) powinno jeść niemowlę?
- Jakie powinny być proporcje pomiędzy poszczególnymi składnikami w dziennym jadłospisie niemowlaka?
- Jaka jest orientacyjna wielkość porcji dla niemowlaka?
[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=MVBPqU4wwg8&utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=jak_komponowac_jadlospis_malego_dziecka_w_praktyce&utm_term=2020-07-20″ ]
Jaką ilość posiłków uzupełniających (innych niż mleko mamy lub MM) powinno zjadać dziecko?
To zależy od wieku. Eksperci WHO zalecają:
- od 6 do 8 miesiąca – 2-3 posiłki uzupełniające + 1-2 przekąski do rączki (miękkie kawałki)
- od 9 m.ż. do 2 lat – 3-4 posiłki uzupełniające + 1-2 przekąski do rączki (miękkie kawałki)
Schemat z filmu:
W filmie wspominam o produktach bogatych w żelazo. Tutaj podaję Ci więcej źródeł:
Więcej info na temat niedoborów żelaza znajdziesz TUTAJ.
O tym jak monitorować rozwój dziecka na siatkach centylowych znajdziesz TUTAJ.
Więcej na temat różnych form zmuszania dzieci do jedzenia i skutkach zmuszania przeczytasz TUTAJ.
O tym jak dużo białka i mięsa potrzebują dzieci vs. to co nam się wydaje – TUTAJ.
Mam prośbę – jeśli ten film choć trochę Ci pomógł PODZIEL SIĘ.
Chciałabym bardzo podziękować za ten wpis a przede wszystkim za film!
W gąszczu informacji w internecie oraz rożnego rodzaju samozwańczych specjalistów trudno a sprawdzoną i rzetelną wiedzę. Dla mamy pierwszego dziecka kiedy wszystko jest totalnie nowe jest to niesamowita pomoc ❤️
BLW można stosować u dzieci które samodzielnie siedzą?
Czy podczas rozszerzania diety preferowane jest podawanie pojedynczych warzyw czy można je mieszać np marchewka z ziemniakiem itp ?
Nam pediatra zaleciła zaczynać od kaszek (w naszym przypadku Holle i Humana)-najpierw dawałam same a teraz łącze kaszkę z warzywem lub owocem czy to dobry schemat ?
Dziękuję za ten komentarz 🙂 BLW można zacząć również wtedy kiedy dziecko w miarę stabilnie siedzi z podparciem, np. bokiem na kolanach rodzica (bo często dzieci po 6 m.ż. nie siedzą jeszcze samodzielnie) + dobrze trzyma głowę i potrafi sięgnąć po przedmiot i przynajmniej próbuje wcelować nim do buzi.
Zaczynamy zwykle od pojedynczych warzyw i kasz a potem, jak już wiadomo, że dziecko dobrze toleruje te produkty to można łączyć, jak najbardziej. Teoretycznie zasada jest taka, że wprowadzamy jeden nowy produkt dziennie i obserwujemy tolerancję. Warto po 6 mcu dość szybko wprowadzić mięso, jaja czy ryby. Kiedyś były takie zalecenia że mięso i jaja czy ryby dopiero po 7 mcu i wielu pediatrów nadal tak zaleca… Ale to się zmieniło. Trzeba zadbać o żelazo więc lepiej nie odwlekać…