Mamo sprawdź jaki keczup podajesz dziecku

zdjęcie keczupu i pomidorów

Sprawdź czy keczup, który stoi w Waszej lodówce nie zawiera dodatku benzoesanu sodu czyli E 211 lub pochodnych (E 210, E 211, E 212, E 213).

Jest to konserwant generalnie uznawany za bezpieczny, bo przecież wszystkie dopuszczone dodatki do żywności są uznawane za bezpieczne… Tymczasem dostępnych jest coraz więcej dowodów i publikacji, które wskazują na szkodliwość niektórych dodatków, bo w pewnych okolicznościach przestają być bezpieczne. Tak się dzieje szczególnie jeśli kumulują się w dziennym jadłospisie z kilku różnych źródeł (wówczas ADI, czyli akceptowalna dzienna dawka do spożycia przez człowieka zostaje przekroczona) lub jeśli zachodzi reakcja z innym dodatkiem zawartym w produkcie albo z innym składnikiem diety. Tych kumulacji i interakcji pomiędzy różnymi dodatkami do żywności, nie brano pod uwagę, gdy wiele lat temu dopuszczano je do żywności. Ustalano tylko bezpieczną dla człowieka dawkę w odniesieniu do jednego dodatku.

I tutaj dobrym przykładem jest właśnie benzoesan sodu E 211, który jest potencjalnie rakotwórczy, tzn. w pewnych warunkach może powstawać z niego rakotwórczy benzen. Benzen powstaje na przykład wtedy, gdy w danym produkcie występuje również dodatek tak niewinnej substancji jak kwas askorbinowy E 300, czyli sztuczna witamina C. Dodatek benzoesanu do produktów owocowo-warzywnych, które naturalnie zawierają witaminę C, również skutkuje powstawaniem benzenu.

Jeśli chodzi o keczupy to na szczęście dodatek benzoesanu aktualnie znalazłam tylko w jednym – keczup Tortex, którego zresztą ciężko nazwać ketchupem bo zawiera tylko 34% koncentratu pomidorowego.

skład keczupu tortex

Dzięki czytamyetykiety.pl, udostępniam Wam zestawienie, które pokazuje lepsze i gorsze opcje.

keczupy składy

Zwracajcie uwagę nie tylko na to, żeby skład był bezpieczny, ale też na to, żeby było tam jak najwięcej pomidorów (przynajmniej 70% koncentratu pomidorowego czyli ok. 200 g pomidorów/100 g produktu) i jak najmniej cukru. Na przykład ketchup Pudliszki, mimo, że ma na pierwszy rzut oka dobry skład to zawiera 26 g cukrów w 100 g produktu, czyli ponad jedna czwarta produktu to cukier!

Wracając do benzoesanów znajdziecie je również w napojach, gotowych sosach do spaghetti oraz różnych przetworach rybnych i owocowo-warzywnych takich jak sałatki czy galaretki. Można jeszcze znaleźć w sklepach produkty, które zawierają zarówno benzoesan jak i kwas askorbinowy. To aż niewiarygodne jak słabe są nasze krajowe inspekcje i jak bardzo się im to wszystko wymknęło spod kontroli… Uważajcie szczególnie na gotowe zakonserwowane sałatki jarzynowe (mimo, że to sałatki) czy też przetwory rybne z dodatkiem warzyw. Nie twierdzę, że wszystkie są złe, po prostu trzeba czytać etykiety.

napój pomarańczowy skład

Sałatka seko

Do niedawna największy producent wód smakowych w Polsce również stosował benzoesan sodu w swoich napojach. Tak się składa, że miałam okazję (kilka lat temu) pracować w Dziale Badań i Rozwoju tej firmy. Pamiętam dokładnie jak jedna woda smakowa z dodatkiem imbiru (z edycji limitowanej) zasiała wiele niepokoju i zamętu, gdy po testach na linii produkcyjnej okazało się, że zawartość rakotwórczego benzenu w tej wodzie (nie pamiętam ile to było ppm) nieznacznie przekroczyła dopuszczalne “normy”! Prawdopodobnie był to wynik reakcji benzoesanu sodu z imbirem.

Na szczęście, obecnie większość wód smakowych nie zawiera już benzoesanu, powodował problemy wizerunkowe i został usunięty, albo zamieniony na mniejsze zło – sorbinian potasu, ale są jeszcze tacy, którzy twardo stoją przy swoim:

wody z benzoesanem

Z monitoringu spożycia i stosowania dodatków do żywności wynikało, że najbardziej narażone na przekroczenie akceptowanego dziennego spożycia benzoesanów z dietą były dzieci, głównie w wieku do 10 lat.

Jest nadzieja, że to się kiedyś zmieni. Aktualnie wszystkie substancje dodatkowe dopuszczone do żywności przed 2009 r. są ponownie oceniane przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) pod kątem ich bezpieczeństwa dla ludzi. Wyniki tej oceny mogą być przyczyną zmian w ustawodawstwie Unii Europejskiej. Mam ogromną nadzieję, że prawo w tej kwestii wreszcie zostanie mocno zaostrzone. A póki co musimy wziąć sprawy w swoje ręce i wybierać mądrze.

Jeśli znasz kogoś, kto spożywa tego typu produkty – podziel się tym artykułem.

Źródło:

  1. Raport Najwyższej Izby Kontroli „Nadzór nad stosowaniem dodatków do żywności w latach 2016 – 2018”

Podobne wpisy