Rodzajów “mleka roślinnego” mamy dzisiaj tak dużo, że zupełnie nie wiadomo co wybrać. W dzisiejszym artykule postaram się zwięźle odpowiedzieć na często zadawane pytanie – które mleko roślinne jest najzdrowsze?
Oczywiście nie ma jednej odpowiedzi bo wszystko zależy od pacjenta i od tego z czym się zmaga, jakie ma alergie, nietolerancje itd. Dla niemowląt najlepsze będą mleka bez dodatku wapnia. Dla dzieci, które już nie piją mleka mamy, ani modyfikowanego + nie mogą spożywać nabiału najlepsze będą mleka roślinne z dodatkiem wapnia.
W tym artykule skupię się na mlekach roślinnych dedykowanych dzieciom, które nie spożywają nabiału. O mlekach roślinnych dla niemowląt jest oddzielny wpis.
Które mleko dla dzieci?
U małych dzieci na pewno należy zrezygnować z codziennego podawania mleka ryżowego, ze względu na zanieczyszczenie ryżu arsenem. Oczywiście spożycie niedużej ilości ryżu raz czy dwa w tygodniu jest ok., natomiast codzienne spożywanie 2 szklanek mleka ryżowego przez dziecko o niskiej masie ciała jest rzeczywiście niebezpieczne. Niestety to właśnie mleko ryżowe, ze względu na naturalnie słodki smak, jest mlekiem najchętniej spożywanym przez dzieci. Można je podawać od czasu do czasu, na zmianę z innym mlekiem, ale nie codziennie i nie w dużych ilościach.
Podobnie jest z mlekiem sojowym – odradzam codzienne spożywanie dużych ilości mleka sojowego przez małe dzieci. Soja zawiera żeńskie hormony płciowe i jasne, że dla dorosłych raczej nie ma niebezpieczeństwa, bo należałoby tą soję jeść codziennie kilkogramami, aby spowodowała zaburzenia gospodarki hormonalnej. Ale jeśli chodzi o dzieci, które mają znacznie niższą masę ciała to już należy zachować większą ostrożność i podawać mleko sojowe sporadycznie, na zmianę z innymi rodzajami mleka.
Dobrym rozwiązaniem dla dzieci bez żadnych alergii wydają się być mleka migdałowe, kokosowe, owsiane, jaglane, gryczane, orzechowe, orkiszowe, ale muszą spełniać następujące warunki:
- Dodatek wapnia. Mleko powinno mieć informację o dodatku wapnia na froncie opakowania. Najlepiej aby był to wapń w postaci sproszkowanych alg morskich (to najbardziej naturalne rozwiązanie) lub węglanu wapnia, albo cytrynianu wapnia. O tym, że należy wybierać mleko roślinne wzbogacane w wapń pisałam wielokrotnie. Niedobory wapnia są jednymi z najczęstszych u dzieci. Wapń ma ogromny wpływ na to czy kości będą mocne czy nie zatem koniecznie poczytajcie ile tego wapnia należy spożywać w tym artykule.
- Bez dodatku cukru. Jest co raz więcej takich mlek, na szczęście.
- Z dobrym, krótkim składem. Im krótszy i bardziej zrozumiały skład tym lepiej.
Które mleko na dietach eliminacyjnych?
Osoby unikające glutenu nie powinny sięgać po mleko owsiane (bo owies jest bardzo zanieczyszczony glutenem), chyba, że na opakowaniu jest znak przekreślonego kłosa. Odpowiednie będą tutaj mleka gryczane, migdałowe, orzechowe, jaglane, najlepiej ze znakiem przekreślonego kłosa.
Dzieci uczulone na orzechy powinny zrezygnować z mleka z orzechów nerkowca – wiadomo, ale również z mleka kokosowego i migdałowego.
Konkrety, czyli które marki mają dobry skład?
Nie dam rady prześwietlić tutaj wszystkich produktów. Przedstawię Wam te dwie najlepsze marki jakie udało mi się znaleźć, z najbardziej naturalnym składem – z wapniem w postaci alg morskich, bez cukru, bez zbędnych zagęstników, a do tego ze składników BIO.
Dużo się słyszy o zanieczyszczeniach mórz i wszystkiego, co z mórz pochodzi. Mimo to, nie znalazłam żadnych badań naukowych, które by ostrzegały przed zanieczyszczeniami alg Lithotamnium calcereum. Te algi są bardzo bogate w wapń i ich niewielki dodatek do mlek roślinnych sprawia, że mleka te zawierają tyle samo wapnia, co mleko krowie…
THE WINNER IS…
Ecomil. Napój migdałowy z wapniem z alg, BIO.
Najprostszy i najbardziej naturalny skład mają mleka roślinne marki Ecomil! Tylko to co potrzebne, z wapniem z alg, bez cukru, a nawet bez żadnego dodatku tłuszczu. Plus za składniki z upraw eko.
SKŁADNIKI: woda, migdały*(7%), skrobia z tapioki*, glon morski Lithotamnium calcereum, naturalny aromat migdałowy*. *składniki pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych.
Uwaga! istnieje też mleko migdałowe marki Ecomil, ale bez dodatku wapnia, oraz migdałowe z wapniem i z cukrem. Warto wybierać te z napisem “Calcium” i “Sugarfree”. Istnieją też inne smaki np. kokosowe, sojowe.
NA DRUGIM MIEJSCU stawiam mleka roślinne marki Natumi.
Natumi. Napój owsiany z wapniem z alg, BIO.
SKŁADNIKI: woda, owies*(16%), olej słonecznikowy*, algi morskie Lithothamnium calcareum, sól morska. *składniki pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych.
Dlaczego na drugim miejscu?
Skład jest bardzo naturalny, ale mleka te zawierają olej słonecznikowy. Większość mlek roślinnych zawiera ten właśnie olej…
Olej słonecznikowy zawiera przewagę kwasów omega 6, a te w dużych ilościach mogą działać prozapalnie. Na szczęście tego oleju słonecznikowego jest tu niewiele bo 1 g na 100 ml.
Jednak przy spożyciu 2 szklanek takiego mleka dziennie dostarczamy sobie łyżeczkę oleju słonecznikowego. Dla dorosłego to niedużo, dla małego dziecka uważam, że może być za dużo jeśli sytuacja powtarza się codziennie. Sugerowałabym stosowanie tego mleka wymiennie z innymi, które nie zawierają dodatku tłuszczu, nawet jeśli miałyby być z dodatkiem zagęstników i fosforanu wapnia zamiast, jak na przykład mleka marki Alpro lub Koko Dairy Free.
Wniosek z tego jest prosty – nie należy przywiązywać się tylko do jednego rodzaju mleka, ale stosować rotację i kupować różne rodzaje.
Mleka marki Natumi występują zarówno w wersji z wapniem, jak bez wapnia. Wzbogacane w wapń są jeszcze ich mleka sojowe, ryżowe i orkiszowe. Kiedyś kupowałam także gryczane, ale dziś nie mogę go znaleźć.
WYRÓŻNIENIE:
Koko Dairy Free. Napój kokosowy z wapniem.
Składniki : woda, mleko kokosowe, fosforan wapnia, emulgator – sacharozy i kwasów tłuszczowych, sól morska, witamina B12 i D2, stabilizator – guma gellan, barwnik – karoteny.
Już nie taki naturalny, bo wapń w postaci fosforanu wapnia + emulgator i stabilizator guma gellan. Nie mniej jednak skład bezpieczny i wyróżniający się na tle wielu innych mlek roślinnych, szczególnie jeśli chcecie wybierać spośród tych nie zawierających oleju słonecznikowego. Plus za dodatek witaminy B12 i D.
Interesujący jest również napój ryżowy Vitanella z Biedronki, bo nie zawiera cukru i ma bardzo prosty skład, ale niestety nie wiemy pod jaką postacią został dodany wapń, który występuje w składzie i nie wiadomo jaka jest jego przyswajalność… Dodatkowo niepokojące jest to, że po podgrzaniu tego mleka TEN WAPŃ osadza się na dnie naczynia w postaci białego osadu, co dla mnie jest sygnałem, że z przyswajalnością raczej kiepsko.
Vitanella, napój ryżowy.
SKŁADNIKI: woda, ryż (10.6%), olej słonecznikowy, wapń, sól.
Napisałam już do producenta tego napoju, być może niebawem się dowiemy jaki to wapń:-)
Pozostałe mleka roślinne marki Vitanella mają w miarę prosty skład, ale niestety zawierają cukier i zagęstniki i olej słonecznikowy.
Pamiętajcie, że wszystko zależy od ilości. Jeśli dziecko jest na diecie eliminacyjnej i wypija dużą ilość tego mleka (średnio dwie szklanki dziennie) to na pewno warto zadbać o to, aby ten napój miał jak najlepszy skład + pamiętajcie o rotacji, czyli nie jeden rodzaj mleka roślinnego cały czas, ale warto stosować różne rodzaje.
Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy – PODZIEL SIĘ 🙂