Mleko roślinne dla niemowlaka – które wybrać?

Mleko roślinne dla niemowlaka – które wybrać?

with 8 komentarzy

Pytania o mleko roślinne odpowiednie dla niemowlaka pojawiają się bardzo często. Postaram się dzisiaj rozwiać Twoje wątpliwości.

Zacznę od tego, że „mleka roślinne” to nie jest poprawna nazwa tych produktów. Powinnam pisać napoje roślinne, ale mam wrażenie, że to powoduje jeszcze więcej znaków zapytania, gdyż nazwa mleko roślinne jest używana znacznie częściej i wszyscy wiemy o co chodzi.

Na moim blogu jest już jeden wpis o mlekach roślinnych, które polecam – TUTAJ. Muszę uściślić, że tamten wpis dotyczył starszych dzieci na dietach eliminacyjnych (z alergią na b.m.k. lub innymi chorobami, w których należy wykluczać mleko krowie i nabiał). Dlatego w tamtym artykule polecałam mleka roślinne wzbogacone wapniem.

Jeśli chodzi o niemowlęta to zalecenie jest inne. Dla niemowląt i małych dzieci, które nadal spożywają mleko mamy lub mleko modyfikowane zaleca się mleko bez dodatku wapnia. 

Mleko roślinne nie jest niezbędne w menu niemowlaka, ale stanowi przydatny dodatek smakowy do kaszek czy naleśników, szczególnie dla dzieci z alergią na białko mleka krowiego. Można oczywiście przygotować te kaszki czy naleśniki z dodatkiem wody, jednak z dobrym mlekiem roślinnym smakują trochę lepiej.

Dlaczego dla niemowlaka należy wybrać mleko roślinne bez dodatku wapnia?

Dlatego, że w mleku mamy i w mleku modyfikowanym jest tego wapnia pod dostatkiem i dodatkowa suplementacja nie jest potrzebna. Ponadto wapń prawdopodobnie utrudnia wchłanianie żelaza, a w tym wieku żelazo jest tym krytycznym składnikiem, o który zabiegamy. Zatem wszelkie kaszki dla niemowląt lepiej jest przygotowywać na mleku roślinnym bez dodatku wapnia po to, aby żelazo zawarte w zbożach wchłaniało się jak najlepiej.

Jaką ilość mleka roślinnego dziennie może wypić niemowlę?

Muszę mocno podkreślić, że mleko roślinne nie może być w żaden sposób zamiennikiem dla mleka z piersi albo mleka modyfikowanego. Dla dzieci w wieku niemowlęcym i małych dzieci te mleka roślinne należy traktować jako dodatek smakowy do kaszek czy placków, ale nie jako podstawę posiłku.

Mleka roślinne są szczególnie przydatne dla mam karmiących piersią, które chcą przygotować dziecku smaczną owsiankę czy jaglankę, a nie chcą lub nie mogą zastosować mleka krowiego.

Niewielki dodatek mleka krowiego do jadłospisu niemowlaka, który nie jest uczulony na białko mleka krowiego też NIE JEST BŁĘDEM.

Natomiast ani mleka krowiego ani roślinnego nie należy podawać niemowlętom do picia w większych ilościach, a wyłącznie jako dodatek do kaszek, placków czy naleśników.

Mleko krowie dla niemowlaka w dużych ilościach jest niewskazane, bo ma 2 x za dużo białka jak na potrzeby malucha oraz za dużo innych minerałów i może za bardzo obciążać nerki małego dziecka. To samo dotyczy mleka koziego czy owczego. Ponadto w dużych ilościach mleko krowie może działać alergizująco.

Z kolei mleka roślinne zawierają o wiele za mało składników odżywczych i dlatego nie mogą być traktowane jako podstawowy napój w menu niemowlaka. Mleko roślinne to tak naprawdę woda z niewielką ilością składnika roślinnego (od kilku do kilkunastu % owsa/migdałów/prosa czy kokosa, w zależności od tego z czego powstało mleko) oraz z niewielką ilością tłuszczu (najczęściej oleju słonecznikowego) i soli. Jedynym wyjątkiem jest mleko sojowe, które zawiera podobną ilość białka co mleko krowie.

Podsumowując, uważam, że około 100 ml (pół szklanki) takiego mleka roślinnego dziennie, jako dodatek do posiłków jest ok.

Dlaczego każde mleko roślinne zawiera sól?

Nie znalazłam do tej pory mleka roślinnego, które by nie zawierało soli. Niektóre nie zawierają soli w wykazie składników (tylko sód naturalnie zawarty w składnikach użytych w produkcji danego mleka), a mimo to na etykiecie podaje się zawartość soli w gramach. Otóż tego wymaga prawo żywnościowe – na etykietach produktów spożywczych należy podawać zawartość soli, a nie sodu.

Oczywiście lepiej wybierać te mleka roślinne, które zawierają jak najmniejszą ilością soli, ale tak naprawdę ta sól tutaj nie jest przeszkodą, bo jest jej mało biorąc pod uwagę, że mleko roślinne jest tylko dodatkiem do menu malucha, a nie podstawą menu.

Ilość soli zawarta w mlekach roślinnych wynosi od 0,05 do 0,14 g na 100 ml mleka (ok. pół szklanki). Mleko krowie również zawiera równowartość ok. 0,1 g soli w 100 ml. Tej soli nikt tam nie dodawał, to naturalnie występujący sód.

Dla porównania w 100 g pieczywa znajdziemy znacznie więcej soli, bo od 0,3 do 1,8 g, a pieczywo przecież również podajemy niemowlętom w ramach treningu. Oczywiście warto wybierać to mniej słone w celu budowania dobrych nawyków.

Podsumowując, taka ilość soli, jaka jest w mlekach roślinnych nie jest problemem, bo przecież dziecko nie spożywa tego mleka w ilości 0,5 L, ale raczej w ilościach ok. pół szklanki dziennie, czyli właśnie 100 ml.

Jakie mleko roślinne wybrać dla niemowlaka? 

Oczywiście to z najprostszym składem. Prawie wszystkie mleka roślinne są na bazie oleju słonecznikowego. Uważam, że dopóki ilość tłuszczu słonecznikowego w mleku roślinnym wynosi ok. 1 – 1,5 g na 100 ml to jest ok, ale raczej nie sięgałabym po mleka roślinne z z większą zawartością tłuszczu, bo nie na takim tłuszczu w diecie niemowlaka nam zależy.Za to na innych rodzajach tłuszczu zależy nam bardzo, było o tym TUTAJ.

Poniżej przedstawiam Ci kilka rodzajów mlek owsianych z niezłym składem. Wszystkie są bardzo podobne, różnią się nieznacznie zawartością soli i tłuszczu.

Według mnie najlepszym wyborem w tym zestawieniu, zarówno pod względem smaku jak i składu jest GO Vege z Biedronki (czwarte od lewej). Do tego cena jest bardzo atrakcyjna bo coś ok. 5-6 zł. Ale pozostałe mleka owsiane z poniższego obrazka też są naprawdę niezłe.

Gdyby mleko owsiane od Sante (to ostatnie) posiadało certyfikat eko to pewnie dałabym mu pierwsze miejsce ze względu na najniższą zwartość soli i tłuszczu, ale to jest niestety kosztem smaku.

Ener BIO (trzecie od lewej) kupisz w Rossmannie, a Natumi (drugie od lewej) raczej tylko w sklepach ze zdrową żywnością lub przez Internet. Sante widuję w wielu sklepach, a Carrefour BIO (to pierwsze od lewej) tylko w Carrefour.

Mleko owsiane od Natumi jest dodatkowo bezglutenowe.

Mleko roślinne owsiane dla niemowlaka bez wapnia

Warto zastosować rotację i mleka owsiane podawać na zmianę z innymi rodzajami – np. koksowym, jaglanym, migdałowym, orkiszowym, orzechowym.

Poniżej kilka mlek z dobrym, bezpiecznym składem oraz z certyfikatem EKO. Jeśli chodzi o smak mlek z poniższego zestawienia to niestety nie wypowiem się, nie próbowałam.

mleko roślinne dla niemowlaka bez wapnia

Niemowlętom i małym dzieciom nie należy podawać mleka ryżowego

Regularne spożywanie napoju ryżowego przez małe dzieci jest ryzykowne, ze względu na zanieczyszczenie ryżu arsenem. O ile spożycie ryżu 2-3 razy w tygodniu nie jest niebezpieczne (szczególnie jeśli wybierasz ryż jaśminowy lub basmati), o tyle zbyt częste spożycie kaszek, kleików i napojów ryżowych jest niewskazane.

Sporadycznie można podawać również mleko sojowe, ale najlepiej na zmianę z innymi rodzajami mlek roślinnych.

Jak macie siłę i trochę czasu to możecie z łatwością zrobić takie mleka roślinne w domu. Kilka fajnych przepisów znajdziecie – TUTAJ albo TUTAJ.

Pewnie nie wyczerpałam tematu. Mlek roślinnych na rynku jest bardzo bardzo dużo i nie sposób przeanalizować wszystkie. Jeśli znasz jakieś mleka roślinne godne polecenia to proszę o komentarz w tym poście na dole strony.

A jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy – PODZIEL SIĘ!

8 Responses

 1. Ewa
  | Odpowiedz

  Dzień dobry, kupiłam mleko owsiane marki Natumi, chciałam przygotować małemu (8mcy ) budyń na jakimś innym „mleku” Niż moje. Niestety, na etykiecie, zaraz za składem, znajduje się napis „nie dla niemowląt”. Wie Pani dlaczego? :/ jest to dokładnie to mleko z obrazka. Pozdrawiam

  • Magdalena Ciężkowska
   | Odpowiedz

   Dzień dobry, dziękuję za to pytanie. Nie jest Pani pierwszą osobą która o to pyta.
   Proszę zwrócić uwagę na angielską wersję tego napisu „not for use as infant formula”. Polskie tłumaczenie tego zdania całkowicie zmienia znaczenie tej informacji, bo sugeruje, że produkt jest szkodliwy dla niemowląt. Chodzi tylko i wyłącznie o to, że to mleko nie może być zamiennikiem mleka modyfikowanego ani mleka z piersi mamy, bo nie zawiera prawie żadnych wartości odżywczych. Takie mleko roślinne należy traktować jako dodatek smakowy, nie może być głównym mlekiem w żywieniu niemowląt, ale w małych ilościach, do przygotowania owsianki czy budyniu będzie w zupełności ok. Pozdrawiam 🙂

 2. Piotr
  | Odpowiedz

  Dziękuję za to pytanie i odpowiedź, dokładnie tego głównie szukałem w tym artykule.

  • Magdalena Ciężkowska
   | Odpowiedz

   Cieszę się że pomogłam. Pozdrawiam serdecznie 🙂

 3. Agnieszka
  | Odpowiedz

  Chciałabym przygotować dziecku – 10 m-cy kaszkę na mleku owsianymi. Czy muszę je zagotować, czy wystarczy, że je podgrzeję?

  • Magdalena Ciężkowska
   | Odpowiedz

   Według mojej wiedzy z mlekami roślinnymi jest tak jak z wodą mineralną butelkowaną – nie trzeba przegotowywać, wystarczy podgrzać 🙂 Pozdrawiam!

 4. Agata
  | Odpowiedz

  Dziękuję za tą analizę! Mam dwa pytania: dlaczego rzadziej podawać mleko sojowe? I jeszcze o ilość: synek (12,5 miesiący) zajada spore porcje owsianej, z około 250 ml płynu, czy rozcieńczać napój wodą w takim razie? Będę wdzięczna za odpowiedź

  • Magdalena Ciężkowska
   | Odpowiedz

   Przepraszam za późną odpowiedź. Ja myślę, że warto podawać różne mleka = napoje roślinne, nie zamykać się na jednym. Owsiane i migdałowe wydają się najlepszym wyborem dla małych dzieci, ale stosowałabym różne. Tak – można rozcieńczać. One dają tylko smak, niewiele wartości odżywczych, z wyjątkiem sojowego, które ma tak dużo białka jak krowie. Nie można z nim przesadzać u maluchów ze względu na fitoestrogeny – hormony zawarte w soi. Dla dorosłych taka ilość co w mleku roślinnym jest zupełnie ok, a dla maluchów po prostu lepiej nie przesadzać z ilością (tak jest z każdym produktem).

Leave a Reply