Kalendarz sezonowy CZERWIEC + jakie warzywa można podać niemowlakowi
Nareszcie… doczekaliśmy się świeżych sezonowych owoców i warzyw. Nie jest to jeszcze taki wybór jaki mamy w sierpniu i wrześniu, ale już jest dobrze 🙂
Szczęściarzami są te maluchy, które mają rozszerzaną dietę akurat w okresie letnio jesiennym, bo już od pierwszego zetknięcia się z warzywami będą mogły je poznać w najlepszym wydaniu. Jednak świeże sezonowe smakują inaczej i o niebo lepiej niż te ze słoiczków czy mrożonek.
Co z tego możesz podać niemowlakowi?
Jeśli zastanawiasz się czy możesz podać niemowlakowi pomidora, rzodkiewkę, kalarepkę, groszek, ogórka, kapustę, brokuły, kalafiora czy nawet szpinak, cebulę i bób to moja odpowiedź brzmi TAK i zdecydowanie WARTO. Więcej o tym dlaczego to jest takie ważne żeby oswajać dzieci z warzywami już w pierwszym roku życia przeczytasz TUTAJ.
Oczywiście wszystko po odpowiedniej obróbce. Twarde warzywa trzeba ugotować do miękkości lub zetrzeć na tarce o drobnych oczkach (surowa rzodkiewka, surowa kalarepka) i dodać na przykład do pasty warzywnej. Musisz wiedzieć, że konsystencja grudkowata jest trudniej akceptowalna przez niemowlęta (zwykle dopiero od około 8 miesiąca życia) niż miękkie kawałki warzyw podawane do rączki do samodzielnego jedzenia.
A miękkie kawałki warzyw i owoców, takie jak truskawki czy pomidor możesz podać nawet w postaci surowej!
Z przedstawionych tu warzyw do spróbowania możesz podać dziecku dosłownie wszystkie i to już w pierwszym roku życia. ALE UWAGA! Próbowanie to co innego niż regularne spożywanie. Małym dzieciom nie zaleca się częstego podawania: rabarbaru, szczawiu, boćwiny i szpinaku – zawierają zbyt dużo szczawianów, które mogą ograniczać wchłanianie wapnia i innych pierwiastków.
Od którego miesiąca możesz podać dziecku pokarm w kawałkach?
Miękkie kawałki warzyw o odpowiednim kształcie można podawać dzieciom już od początku rozszerzania diety (o ile wykazują na to gotowość i same chętnie sięgają po pokarm i wkładają do buzi).
Kawałki uznajemy za bezpieczne dla dziecka wtedy, kiedy spełniają dwa warunki:
a) mają odpowiedni kształt – unikaj małych okrągłych kawałków jak krążek marchewki czy parówki, albo fasolka czy winogrono w całości
b) są tak miękkie, że możesz je łatwo zmiażdżyć ściskając dwoma palcami.
Tego nie wolno podawać
Twarde surowe warzywa i owoce – surowa marchewka, kalarepka, jabłko, twarda gruszka, chipsy warzywne i owocowe (twarde i kruche). Te produkty są za twarde do pogryzienia, a jednocześnie ich kawałki mogą się odłamać i wpaść do dróg oddechowych! Twarde warzywa i owoce w kawałkach możesz podawać w postaci pieczonej lub gotowanej oraz starte na tarce lub pokrojone w drobne kawałki i dodane np. do pasty kanapkowej.
Małe okrągłe produkty w całości – np. pomidorki koktajlowe, winogrona, fasolka. Możesz je podać, ale przekrój je wzdłuż na pół lub nawet na ćwiartki.
Suszone owoce w całości – np. suszone śliwki i morele wymagają już niezłej wprawy w gryzieniu. Możesz je podawać pokrojone na cienkie paseczki, a najlepiej w potrawach.
Orzechy, nasiona i pestki w całości – są zbyt twarde do pogryzienia, ale możesz je zmielić, a gdy dziecko już nieźle gryzie wystarczy posiekać.
Parówki w całości – jeśli już koniecznie chcesz podać dziecku parówkę to przekrój ją na pół wzdłuż. Krążki parówki mają podobną średnicę jak drogi oddechowe dziecka. Najlepiej będzie jeśli wstrzymasz się z podawaniem parówek w pierwszym roku życia dziecka. A potem, wybierając parówki pamiętaj, żeby były bez azotynów, z jak największą ilością mięsa, z jak najmniejszą ilością soli i możliwie najprostszym składem.
Inne twarde produkty, jak: kawałki żółtego sera pokrojone w kwadraty, popcorn, landrynki, gumy rozpuszczalne i inne twarde cukierki (wiem, że to może oczywiste, ale jednak napiszę).
Jeśli uważasz artykuł za wartościowy – PODZIEL SIĘ!