Trwa sezon na młodą kapustę i młode ziemniaki. Nie wiem jak Wy, ale ja wprost uwielbiam takie proste rzeczy, a to połączenie ziemniaki + kapusta jest wyjątkowo proste, szybkie i do tego świetnie smakuje.
Kapustę można zaliczyć do superfoods. Zawiera mnóstwo witaminy C i podobnie jak inne warzywa krzyżowe (kalafior, brokuł) posiada silne właściwości przeciwzapalne! A to z kolei oznacza, że wspomaga układ odpornościowy i pomaga zapobiegać nie tylko infekcjom, ale również poważnym chorobom, takim jak nowotwory. Aby wzmocnić działanie przeciwzapalne gotowanej kapusty, warto dodać do niej niewielką ilość surowej kapusty lub innego warzywa krzyżowego, ale w postaci surowej – na przykład rzodkiewki czy startego kalafiora.
Kapusta zawiera też dużą ilość dobrze wchłanialnego wapnia, dlatego jest warzywem szczególnie cennym jeśli chodzi o żywienie dzieci z alergią na b.m.k. (mleko krowie).
Zwykle unika się podawania kapusty niemowlętom ze względu na właściwości wzdymające, ale nie ma takich wytycznych w źródłach naukowych! Nie zaszkodzi podać 2-3 łyżeczki w czasie rozszerzania diety i zaobserwować reakcję dziecka. Tolerancja kapusty jest bardzo różna w zależności od osoby, nie zależy od wieku. Jeśli po podaniu niewielkiej ilości okaże się że układ pokarmowy dziecka dobrze toleruje kapustę to następnym razem możesz podać jej więcej.
MITY NA TEMAT SZKODLIWOŚCI KAPUSTY
Kiedyś kapusta była niezalecana w żywieniu osób z chorobami tarczycy (Hashimoto). Faktycznie kapusta zawiera pewną ilość goitrogenów, które zaburzają wchłanianie jodu, a niedobory jodu mogą zaburzać pracę tarczycy. Jeśli byś zjadał/a kapustę codziennie na każdy posiłek to może wtedy ta kapusta miałaby szkodliwy wpływ na tarczycę, ale przy umiarkowanym (nawet codziennym) spożyciu warzyw kapustnych nie ma mowy o szkodliwości, szczególnie, że gotowanie czy moczenie unieszkodliwia goitrogeny.
Jeśli solisz potrawy normalną solą kuchenną jodowaną to raczej nie masz niedoboru jodu. A jeśli solisz o wiele za dużo to możesz mieć nawet nadmiar…
Przepisów na młodą kapustę jest cała masa. Kapusta z mięsem duszonym, kapusta ze smażonym boczkiem, kapusta z koperkiem + kotlet i ziemniaki – to klasyka polskiej kuchni.
Ostatnio szczególnie przypadła mi do gustu młoda kapusta w wersji wegańskiej – z ciecierzycą i pomidorami. Widziałam na blogach też młodą kapustę z soczewicą i młodą kapustę z wędzonym tofu.
Dziś podam Wam prosty przepis na kapustę zasmażaną – wersję klasyczną i uniwersalną, do której każdy może dodać co chce – albo mięso, albo strączki albo nic 🙂
Składniki na duży garnek:
- 1 główka kapusty białej
- 2 cebule
- 3 łyżki oleju/oliwy lub masła klarowanego
- 1 pęczek koperku
- 1-2 łyżki mąki ziemniaczanej (zdrowsza wersja zasmażki)
- sól – ok. 1 łyżeczka
- pieprz – ok. pół łyżeczki
- opcjonalnie – natka pietruszki
- świeże pomidory – 4 duże (w zimie mogą być 2 puszki pomidorów krojonych)
- W WERSJI WEGE: ciecierzyca gotowana lub fasolka biała – ok. 400 g (2 szklanki lub prawie dwie puszki, wypłucz dobrze)
- W WERSJI MIĘSNEJ: mięso mielone – ok. 300 g, u mnie najczęściej wołowe z udźca (ze względu na żelazo)
- Kapustę pokrój w ćwiartki i posiekaj każdą ćwiartkę w drobne paski, przełóż do miski. Następnie dodaj płaską łyżeczkę soli (na całą główkę) i pozostaw na 15 minut.
- W tym czasie posiekaj cebulkę. Na dnie dużego garnka rozgrzej olej lub masło klarowane, wrzuć cebulkę i podsmaż przez ok. 5 minut.
- Wsyp kapustę do garnka z podsmażoną cebulą i zalej szklanką wody. Gotuj na wolnym ogniu.
- Przygotuj zdrowszą od tradycyjnej wersję zasmażki: 1-2 łyżki mąki ziemniaczanej rozpuść dokładnie w niewielkiej ilości wody, a następnie dodaj do garnka z kapustą, wymieszaj.
- Duś kapustę na małym ogniu przez ok. 20 minut. Kapusta zmniejszy swoją objętość.
- Jeśli robisz wersję wege dodaj ugotowaną cieciorkę lub białą fasolkę pod koniec gotowania kapusty i pogotuj jeszcze 5-10 minut. Jeśli robisz wersję mięsną to dodaj rozdrobnione mięso już na początku gotowania kapusty, dobrze wymieszaj i gotuj na wolnym ogniu ok. 20 minut.
- Po ugotowaniu przypraw do smaku pieprzem, ewentualnie dodaj więcej soli oraz posiekany, świeży koperek.
- Na sam koniec, do gotowej porcji na talerzu dodaj świeże pomidory i polej oliwą z oliwek/ nierafinowanym olejem rzepakowym lub lnianym (ok. 1 łyżeczka na porcję). Możesz posypać posiekaną natką pietruszki.
WSKAZÓWKI: Pomidory możesz obrać ze skórki i dodać też do garnka w trakcie gotowania, ale trochę szkoda tej witaminy C, której ok. 70% ginie pod wpływem temperatury. Zimą zamiast świeżych pomidorów dodaj do garnka pomidory w puszce albo koncentrat pomidorowy (3-4 łyżki).
Przy okazji, serdecznie zapraszam Cię na mój bezpłatny mini kurs “Jak pomóc niejadkowi”. Zapisy tutaj: https://www.dziecizdrowoodzywione.pl/mini-kurs-o-niejadkach/
Od jakiego wieku dedykowany jest powyższy obiad ?
Powyżej roczku to już zupełnie ok. Jest tam smażona cebulka, nie wszystkie dzieci dobrze na nią reagują, ale tam jest jej mało w przeliczeniu na cały duży garnek kapusty. Cebulkę można też poddusić na wodzie. Wówczas już od ok. 7 miesiąca nie obawiałabym się tego podać.